Proč tolik rozruchu okolo párového ustájení?
V dnešní době u nás i na celém světě převládá individuální odchov telat. Začíná se ale ukazovat, že párový nebo skupinový odchov může být mnohdy lepší, pokud je správně zvládnutý. Ačkoli má individuální ustájení své výhody, jako je snížení rizika přenosu nemocí nebo snadnější monitoring zdraví telat, dlouhodobé přínosy sociálního ustájení jsou čím dál jasnější. Nejenže zlepšuje welfare telat, ale také může podpořit jejich růst a pozitivní vnímání mléčných farem veřejností. V tomto článku se podíváme na výhody skupinového ustájení pro telata a doporučíme osvědčené postupy pro chovatele, kteří se k této změně chystají.
Proč by měl skupinový odchov telat fungovat?
Telata jsou přirozeně společenská zvířata, a stejně jako mnoho jiných zvířat prospívají, když mají společnost. Chov telat ve dvojicích nebo malých skupinách jim umožňuje přirozené sociální interakce, které mohou výrazně podpořit jejich vývoj.
1. Zlepšený sociální rozvoj
Telata, která mají společnost, si více hrají, což je pozitivní ukazatel jejich pohody. Kromě fyzické hry jim časný sociální kontakt pomáhá učit se, jak správně interagovat s ostatními. Tato zkušenost jim pomáhá se lépe adaptovat a být odolnější, což je důležité při výzvách, jako je přechod na pevnou stravu nebo přesun do větší skupiny po odstavu.
Telata chovaná v párech nebo skupinách:
- rychleji se přizpůsobují změnám v krmení
- prochází menším stresem během odstavu
- při přesunu do skupin se dříve adaptují, rychleji začnou přijímat krmivo a mají vyšší přírůstky
2. Vyšší příjem startéru a přírůstky
Již mnohé studie prokázaly, že telata ve dvojicích nebo skupinách přijímají více startéru a mají lepší přírůstky oproti individuálně ustájeným telatům. Příjem startéru je v toto období zásadní, protože škrob v něm obsažený, má největší podíl na rozvoji bachoru. Telata pak během odstavu procházejí menším stresem, jelikož jsou mnohem lépe adaptovaná na pevnou stravu.
Největší příjem startéru i přírůstků dosahují telata před odstavem, pokud jsou ustájena v párech nebo skupinách a přijímají více než 8 litrů mléka nebo mléčné náhražky denně.
Telata chovaná v párech nebo skupinách:
- mají vyšší denní příjem startéru
- dosahují vyšších průměrných denních přírůstků
- mají vyšší hmotnosti při odstavu
Za každých 100 g denního přírůstku v prvních 2 měsících života navíc, dochází ke zvýšení produkce na první laktaci o 225 kg mléka. (Bach, Ahedo 2008)
3. Pozitivní přijetí veřejností
V zajímavé studii z Minnesoty bylo zkoumáno, jak lidé, kteří nepracují v zemědělství, vnímají různé systémy odchovu telat. Z výsledků vyplynulo, že polovina respondentů jasně nesouhlasí s individuálním odchovem telat, naopak párový odchov schvalovaly dvě třetiny a skupinový odchov dokonce tři čtvrtiny dotázaných. Tyto výsledky potvrzují trend, že veřejnost klade důraz na welfare zvířat a může tak ovlivňovat i budoucí směřování legislativy.
4. Jaké jsou zdravotní dopady při skupinovém ustájení?
Ačkoliv má sociální ustájení mnohé potvrzené benefity pro rozvoj telat, zdravotní otázky nejsou zcela jednoznačné. Zvýšený výskyt průjmových onemocnění ve skupinovém ustájení nebyl prokázán a některé studie dokonce naznačují jejich snížení. Něco jiného však platí u respiračních onemocnění, která mohou být větším rizikem, zejména ve skupinách větší než 10 telat. Při dodržování základních pravidel hygieny a správného managementu lze úspěšně přejít na skupinový systém bez zvýšeného výskytu zdravotních obtíží.
Osvědčené postupy pro zavedení skupinového ustájení
Pokud plánujete přechod na párové nebo skupinové ustájení, doporučujeme následující postupy a pravidla:
- Perfektně zvládněte management mleziva: Správné napojení mlezivem a pasivní transfer protilátek jsou klíčové pro budoucí zdraví telat, a to nejen pro skupinové systémy.
- Zaměřte se na zdraví a hygienu: Správná hygiena a každodenní zdravotní kontroly jsou klíčové pro prevenci šíření nemocí. Zajištěním dostatečného množství čistého a suchého steliva významně snížíte riziko rozvoje a přenosu respiračních onemocnění.
- Krmte více mléka: Krmení telat větším množstvím mléka nebo mléčné náhražky pomocí cucáku s pomalým průtokem snižuje nežádoucí chování, jako je vzájemné sání, které se může objevit, pokud telata nedostávají dostatek potravy. Telata chovaná v párech také dosahují při krmením více než 8 L/d vyšších přírůstků.
- Nekombinujte stresory: Rozdělte stresující momenty v životě telat tak, aby měla vždy dostatek času na adaptaci. Není tedy vhodné v den odstavu telata odrohovat nebo přesouvat do nové skupiny.
- Dodržujte úzké věkové rozdíly: Rozdíl mezi nejmladším a nejstarším teletem ve skupině by nikdy neměl přesáhnout 14 dní, ideálně týden.
Závěr
Skupinové ustájení nabízí řadu výhod, nejen v podobě zlepšení welfare, ale i vyšších přírůstků, pozitivnějšího vnímání mléčných farem spotřebiteli a úspor času i peněz v péči o telata. I když tento systém vyžaduje pečlivý management, aby se předešlo zdravotním komplikacím, mnoho farmářů zjišťuje, že benefity chovu telat v párech nebo malých skupinách výrazně převažují nad nevýhodami. Zároveň je nutné si uvědomit, že skupinový odchov je budoucnost nás všech, ať už nás k tomu dotlačí ekonomické důvody, nedostatek zaměstnanců nebo společnost. Proto by každý z chovatelů měl začít zvažovat tuto alternativu, aby následný přechod byl vědomým a naplánovaným rozhodnutím.
Článek připravil: Adam Osička
Nevíte si rady a potřebujete další informace?
Napište nám na e-mail: poradna@milkprogres.cz nebo zavolejte +420 602 762 718.
Naši odborníci vám rádi pomohou.